انواع ورق کارتن

برای سفارش ورق سینگل فیس، ثبت سفارش کارتن و یا سفارش جعبه رنگی فانتزی میتوانید با شماره های درج شده در بالای صفحه تماس حاصل فرمایید. همینطور میتوانید برای جلو انداختن کار خود در قسمت ثبت سفارش در منوی بالای سایت مشخصات سفارش خود را ثبت نمایید.

انواع ورق کارتن

لایه های ورق کارتن

هر محصولی که بخواهد مورد استفاده و بهره‌ برداری قرار بگیرد باید دارای جعبه های بسته بندی باشد. فرقی نمی کند محصولات خوراکی و دارویی باشد یا لوازم الکتریکی و تجهیزات صنعتی و خانگی.

در هر صنفی باید متناسب با محصول و کالایی که تولید می شود  جعبه و کارتن مورد نظر تولید شود.

قطع به یقین محصولی وجود نخواهد داشت که بدون بسته بندی و یا حتی ساده ترین جعبه و کارتن بخواهد ارائه شود چراکه هیچ محصولی را نمیتوان بدون بسته بندی در پک مناسب عرضه کرد.

البته ممکن است همه ما کالاهایی ارزان قیمت از مراکز مختلف خریداری کرده باشیم که جعبه بسته بندی نداشته باشند و فروشنده آن را داخل کیسه بگذارد و به قولی بگوید خیرش را ببینی مبارک باشد.

اما باید عرض کنیم همان کالاهای ارزان قیمت و ساده نیز جعبه بسته بندی دارند و فروشنده آن‌ها را به صورت عمده در کارتن مادر و یا جعبه های کارتنی با ورق کرافت دریافت می کند.

به همین علت عملاً نمی توان کالایی را حتی بدون جعبه کارتنی ساده حمل و نقل کرد.

 

لایه های ورق کارتن
لایه های ورق کارتن

اما مهم این است که دقیقا چه نوع کارتن و جعبه بسته بندی برای محصول ما مورد نیاز است و برای ساخت کارتون آن باید از چه نوع ورقی استفاده کرد؟

حتی کارتون های مورد نیاز برای یک صنعت واحد نیز نیز شبیه به هم نیستند و از متریال های گوناگونی تولید میشوند.

همچنین بخوانید: خرید ورق کارتن

برای مثال اگر صنف لوازم خانگی را مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که کارتن ها کالاهایی با وزن بیشتر کارتون های لوازمی با ابعاد کمتر فرق میکند‌.

و یا برای بسته بندی ظروف و شیشه های شکستنی از کارتون هایی با استقامت بیشتری بهره گیری میشود. چراکه آسیب پذیری این  نوع از محصولات بیشتر بوده و باید ایمنی و سلامت آنها را در طول مسیر حفظ کرد.

در حوزه محصولات غذایی نیز همین قانون ثابت است.

به این نحو که خوراکی ها و کنسرو ها را در یک نوع کارتن بسته بندی ارائه می دهند و فست فود ها را هرکدام به نوعی در یک نوع جعبه عرضه می کنند و …

به طور کلی کبوتر با کبوتر باز با باز !!!

در این مطلب قرار است با هم انواع ورق کارتن و کاغذهایی که در ساخت جعبه های بسته بندی استفاده می شود را بشناسیم و کاربردهای آن ها را بررسی کنیم.

هم چنین می توانید بخوانید : کاغذ ای فلوت چیست؟

مقوای پشت طوسی / مقوای پشت سفید

مقوای پشت طوسی یکی از مقوا های پر استفاده در صنعت چاپ و بسته بندی است. این مقوا در گرم های بسیار متنوع تولید می شود و به نحوی است که یک طرف آن سفید است. این مقوا قابلیت چاپ پذیری بسیار بالایی دارد و به دو صورت رول و شیت تولید می شود.

موارد مصرف این مقوا در صنایع مختلف مانند مواد بهداشتی و شوینده، بسته بندی جعبه های کفش و جعبه های شیرینی می باشد.

مقوای پشت طوسی
مقوای پشت طوسی

کاغذ کرافت

از مقاوم ترین انواع ورق کارتن می توان کاغذ کرافت را نام برد. ماده تشکیل دهنده کاغذ کرافت سولفات خمیر پالپ می باشد.

مانور هایی که بر روی این کاغذ می توانند بسیار زیاد است چرا که کاغذ کرافت انواع متنوعی را داشته و در گرماژ و وزن بسیار متنوعی تولید میشود.

از کاغذ کرافت در تولید ورق های کارتون و همچنین ساک های دستی بسیار بهره گیری می شود. عموماً رنگ کاغذ کرافت قهوه‌ای رنگ است. به همین علت است که اکثر کارتون ها و جعبه های بسته بندی رنگ قهوه ای دارند.

کاغذهای کرافت و ترکیبات مختلف آن در تولید کارتن های سه لایه و پنج لایه نقش اساسی دارند.

کاغذ های کرافت شباهت زیادی به ورق لاینر دارند. ولی در عین حال تفاوت هایی را هم شامل می شوند.

برای تشخیص این دو نوع کاغذ بهتر است این مقاله را بخوانید: ورق لاینر چیست؟

کاغذ کرافت
کاغذ کرافت

کاغذ افست / چاپ افست

چاپ افست یا لیتو گرافی بهترین روش چاپ برای تولید صفحات انبوه می باشد. رنگ بندی و نوع چاپ در این روش ازطریق غلتک ها مشخص می شود و در نهایت یکی از با کیفیت ترین نوع چاپ را به وجود می آورد.

در چاپ افست میتوان ورقهایی با تیراژ بسیار بالا را تولید کرد که کیفیت بالا در کناره تیراژ بالا می‌تواند به صرفه ترین روش برای مجموعه‌های بزرگ محسوب شود.

باید توجه داشت که چاپ افست با چاپ دیجیتال متفاوت است. در بند بعدی ویژگی های چاپ دیجیتال را بیان می کنیم تا تفاوت آن با چاپ افست را متوجه شوید.

یکی دیگر از روش های چاپی که در کنار چاپ افست ازمحبوبیت زیادی برخوردار است، چاپ فلکسو می باشد.

برای آشنایی با این نوع از روش چاپی بخوانید : چاپ فلکسو کارتن

کاغذ افست
کاغذ افست

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال از به روزترین تحولاتی است که می توان به کمک آن تصاویر را با بالاترین کیفیت چاپ کرد‌.

هم در چاپ دیجیتال و هم در چاپ افست کیفیت چاپ شده بر روی ورق ها بسیار زیاد است. اما از بارزترین تفاوت آن ها بهره گیری در تیراژهای مختلف است.

چاپ دیجیتال در تیراژ بالا اصلا به صرفه نیست و هزینه آن بسیار گران تر از چاپ افست تمام می شود. ولی اگر جعبه هایی با تیراژ پایین می خواهید بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کنید چرا که صرفه اقتصادی آن بسیار بیشتر است.

در چاپ دیجیتال می توانید تنظیمات داده ها را به راحتی تغییر بدهید اما باید بدانید که چاپ دیجیتال برخلاف چاپ افست قابلیت نشر بر روی هر سطحی را ندارد و فقط بر روی فضاهای صاف مانند کاغذ ها چاپ می‌شوند.

 

چاپ دیجیتال
چاپ دیجیتال

کاغذ تحریر

از رایج ‌ترین کاغذهایی که در مصارف بسیار گوناگون استفاده می شود کاغذ تحریر می باشد.

تحریر به معنای نوشتن است و به همین علت همانطور که از اسم این کاغذ معلوم است از کاربردهای مرسوم و رایج آن تولید کتابها و دفتر ها و روزنامه ها می باشد.

کاغذ تحریر در کیفیت های متنوعی عرضه می شود. برای مثال اگر دقت کرده باشید کاغذ دفتر ها بسیار سفید تر از کاغذ روزنامه ها و مجله ها می باشد.

هر چه رنگ کاغذ رو به سفیدی بیشتری برود مرغوبیت و قیمت آن بیشتر است و عکس این قضیه نیز وجود دارد.

به این معنا که کاغذ هایی با رنگ قهوه ای تر از مرغوبیت کمتری برخوردار هستند.

کاغذهای تحریر سطحی بافت دار دارند و علت آن این است که بتوان به راحتی بر روی آنها نوشت و ماندگاری متون نوشته شده بر روی آنها نیز زیاد باشد.

کاغذ های تحریر در وزن های متفاوتی ارائه می شود و دامنه گرماژ آنها متغیر است.

ابعاد کاغذ تحریر نیز مانند گرماژ آن متنوع است و بر اساس استاندارد های به خصوصی تولید میشوند.

از شاخص ‌ترین اندازه های استانداردهای این کاغذ سریA می باشد که میتوان آن ها را در اندازه های A1 که بزرگ ترین ابعاد آن است، تا A10 که کوچک ترین اندازه این نوع سری محسوب میشود، طبقه بندی کرد.

 

کاغذ تحریر
کاغذ تحریر

کاغذ رنگی یا کاغذ تحریر رنگی

از تولید نسخه های دوم و سوم در گرماژ پایین از کاغذ تحریر، کاغذهای رنگی تولید می شود و گرماژ بالای آن در ساخت کاغذ کادو نقش دارد.

کاغذ گلاسه / مقوای گلاسه

کاغذ گلاسه نوعی کاغذ دورو می باشد که دارای مقاومت بسیار زیادی بوده و سطح آن بسیار هموار است. کاغذ گلاسه نسبت به کاغذهای تحریر از مقاومت و کیفیت بالاتری برخوردار بوده و سطح آنها نیز صاف تر است.

به همین علت در یکنواختی چاپ، کاغذ گلاسه زیبایی بیشتری را به وجود می آورد.

کاغذ گلاسه جزء مرغوب ترین انواع ورق کارتن و کاغذ است.(( البته نه کارتون های کرافت بلکه کارتن ها و جعبه های بسته بندی.))

از کاربردهای کاغذ گلاسه می توان تولید پوسترها و کارت های ویزیت، بروشورها و مجلات با کیفیت و عکس ها را نام برد.

مقوای گلاسه
مقوای گلاسه

کاغذ ایرانی

کاغذ ایرانی یا کاغذ بازیافت ایرانی از انواع ورق کارتن و کاغذی است که از نتیجه بازیافت انواع مقوا و کاغذ تولید می شود.

کاغذ ایرانی از قیمت بسیار پایینی برخوردار است. به همین علت می توان کارتن هایی با قیمت بسیار پایین را با آنها تولید کرد. اما بالطبع این نوع کاغذ از کیفیت پایینی برخوردار بوده و به همین علت استقامت آن نیز پایین می باشد.

کاغذ ایرانی
کاغذ ایرانی

کاغذ لاینر

این کاغذ برای لایه داخلی کارتون ها متناسب با محصولی که مورد نیاز است استفاده می شود.

استحکام کاغذ لاینر زیاد بوده و کیفیت بالایی دارد به همین علت در بسته بندی محصولات متنوع تاثیر زیادی داشته و کاربردی هستند.

کاغذ لاینر
کاغذ لاینر

 

هم چنین پیشنهاد میدهیم حتما بخوانید : کارتن سینگل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.